Opinia vs. Ocena

jak zarabiać w internecie

Czym różni się opinia od oceny?

Jeżeli chcesz nauczyć się zarabiać w Internecie to musisz nauczyć się odróżniać realną (choć subiektywną) opinię od fikcyjnej i mało realnej oceny.

Opinia – to w moim słowniku opis wrażeń i doświadczeń osoby, która używała czegoś, lub brała w czymś udział.

Ocena  to w moim słowniku formułowanie wniosków na temat rzeczy lub wydarzenia na podstawie własnego “widzimisie” zwykle bez poparcia sensownymi argumentami.

Na temat jakiejś rzeczy można wyrażać zarówno opinie jak i oceny.

Opinia o BMW X5…

Załóżmy, że mamy do dyspozycji najnowszy model BMW X5. Ktoś, kto jeździ tym autem i przetestował je podczas jazdy może podzielić się swoją opinią na temat tego jak jeździ się tym autem. Taka osoba może również dokonać subiektywnej oceny wyglądu tego auta na zasadzie: “to mi się podoba, a to nie”.

Osoba, która tylko widziała najnowsze BMW X5 może ocenić jego wygląd, ale formułowanie opinii na temat pozostałych właściwości tego auta jest tworzeniem subiektywnej oceny, a nie realną opinią popartą doświadczeniami.

Jeśli bierzesz udział w jakimś szkoleniu, projekcie, wydarzeniu, to Twoje zdanie na ten temat uznam za opinię, ale zdanie kogoś, kto nie był uczestnikiem uznam tylko za ocenę.

Między opinią a oceną jest ogromna różnica – opinia pozwala mi wyrobić sobie jakiś pogląd na dany temat na podstawie subiektywnych doświadczeń innego uczestnika.

Ocena jest dla mnie informacją śmieciową, ponieważ nie wynika ona z doświadczenia – wynika ona z projekcji własnych przekonań na dany przedmiot czy sytuację.

Ilu ludzi tyle opinii…

Opinie – te prawdziwe, dają nam pewien obraz sytuacji, ale zawsze formułowane są one przez osoby, które mają jakieś swoje przekonania, doświadczenia, oczekiwania, które na 100% (gdyby spojrzeć na nie całościowo) są inne od naszych.

To sprawia, że dobrze przyjęło się powiedzenie – Ilu ludzi, tyle opinii.

Jeśli nie wierzysz, to sprawdź sobie opinie np. pod ekspresami do kawy dostępnymi w sklepie online. Jedni wychwalają ekspresy za 400zł, które są spełnieniem ich marzeń, a inni nigdy nie kupiliby ekspresu tańszego niż 5000zł.

Ci ludzie mają inne budżety, inne oczekiwania, inne doświadczenia i formułują inne wnioski na temat tych samych przedmiotów.

Opinie o Projekt Milion

Wśród osób, które ukończyły 7 etapów w Projekt Milion nie ma osób, które mają negatywną opinię na temat naszego Projektu. Te osoby wiedzą jakim ogromem wiedzy praktycznej dzielimy się każdego dnia i doceniają to. Opinie znajdziesz tutaj >>>

Oczywiście gdyby do naszego projektu dołączyła bardzo doświadczona osoba, która osiąga ponadprzeciętne wyniki, to po przejściu 7 etapów, mogłaby stwierdzić, że liczyła na więcej – to się może zdarzyć, bo ludzie są różni jak już wyżej pisałem.

Nawet jeśli taka sytuacja się przydarzy, to potraktujemy ją jako normalność – bo rozumiemy mechanizm.

Prawda jest taka, że nie ma ANI JEDNEJ osoby, która ukończyła wszystkie 7 etapów Projekt Milion i ma negatywną opinię na temat Projekt Milion – co napawa nas dumą.

Słabe jest natomiast to, że czasami ktoś źle nas ocenia, mimo iż tak naprawdę nic nie zrobił i oczekiwał, że za nic nierobienie spotkają go znakomite rezultaty. To tak nie działa…

Dlaczego ludzie w ogóle formułują negatywne oceny na temat czegoś, z czym nie mieli styczności?

Wyobraź sobie budowlańca, który 20 lat ciężko pracuje w zawodzie – ma 40 lat, jest zmęczony życiem, w sumie niewiele osiągnął, a jedyną przyjemnością jaka go spotyka to motocyklowy wypad z kumplami, bo niedawno kupił stare Suzuki.

Nagle widzi w sieci posty z jakiegoś profilu “Projekt Milion”, w których jakiś obcy gość pokazuje, że można zarabiać 5-cio cyfrowe kwoty NIE WYCHODZĄC Z DOMU. Postaw się na miejscu tego budowlańca…

No nie zdenerwowałbyś się? Zaakceptowałbyś od tak, że zepsułeś sobie ostatnie 20 lat życia ciężką pracą, podczas gdy dzisiaj 20-sto letnie “dzieciaki”, które nic o życiu nie wiedzą, wożą się po mieście 5-cio litrowym Fordem Mustangiem? Byłbyś mocno sfrustrowany…

No dobra, załóżmy, że nerwy trochę odpuściły, ale w Twojej głowie od 20 lat tkwi program: “Ciężką pracą ludzie się bogacą”. Widzisz niespójność, czujesz, że coś jest nie tak i zaczyna Cię to zżerać od środka.

W psychologii to się nazywa dysonans poznawczy. Towarzyszy mu nieprzyjemne uczucie, które sprawia, że czujesz się gorszy. Co wtedy robi podświadomy umysł? Wypiera informacje, które doprowadziły do dysonansu.

Ponieważ Twój program jest Twój i to w dodatku realizowany, przez ostatnie 20 lat, to wypierasz ten dziwny program, który pokazuje, że droga do dostatniego życia jest jednak inna…

SUKCES – udało się, wraca równowaga i dobrostan psychiczny, uczucie dysonansu już Ci nie towarzyszy – uznałeś, że to wszystko to nieprawda.

Spokojnie kładziesz się spać, chcesz być wypoczęty – jutro przecież kolejny dzień intensywnej pracy na budowie, którego nie możesz odpuścić – przecież to elementarna część Twojego programu, który nazywa się ‘Praca aż do śmierci…”

PODSUMOWANIE

Żyjemy w pięknych czasach, w których alternatywne formy zarabiania pieniędzy są na wyciągnięcie ręki. Chcesz zarabiać naprawdę sensowne pieniądze w internecie? Znajdź mentora i zacznij działać – nie ma innej drogi 🙂 Wypełnij formularz pod tym wpisem i dołącz do Projekt Milion, a my przydzielimy Ci mentora, który poprowadzi Cię krok po kroku 🙂

Dodaj komentarz

avatar